
Zdieľať
Minulotýždňové prerokovanie petície obsahujúcej 11 000 podpisov občanov z Kysúc, sa v uplynulom týždni konalo na Ministerstve životného prostredia V Bratislave. Boli sme prítomní a žiaľ ako sme predpokladali, vidiac prístup niektorých prítomných úradníkov, tento úkon bol len „povinnou jazdou“ MŽP.
Už vo vestibule boli občania prekvapení z podpisovania prezenčnej listiny s poučením, že nesmú vyhotovovať obrazové záznamy a prípadný audiozáznam nesmú zverejňovať. V poučení bola odvolávka na GDPR.
V súvislosti s uvedenými želaniami štátnych úradníkov snáď len nasledovné – našťastie nás nezaviedli niektorému z nich domov do obývačky, alebo spálne a nerokovalo sa ani na niektorej z toaliet ministerstva ale v oficiálnej zasadacej miestnosti s kapacitou cca 30 ľudí.
Je smutné, že prioritou zo strany štátnych úradníkov od začiatku nebolo riešenie predmetnej veci, ale snaha celý obsah rokovania a ich vyjadrenia viac menej uchovať v tajnosti a de facto utajiť aj tváre prítomných. Pripomíname, že prerokovávanie sa konalo počas riadnej pracovnej doby a žiaden z úradníkov teda na prerokovávaní nebol v pozícii súkromnej osoby, ale úradne a mnohí nepochybne v pozícii verejných činiteľov.
Ide o základ, ktorý je nevyhnutné, aby si štátom (teda nami občanmi) platení úradníci uvedomili.
Za petičný výbor sa prerokovávania zúčastnilo 8 občanov. Na rokovanie prišiel jediný poslanec MsZ František Šerík. Je smutné, že minimálne pred ministerstvo týchto aktívnych ľudí neprišli podporiť minimálne poslanci MsZ z Kysuckého Nového Mesta na čele s primátorom na domácej pôde verejne deklarujúcim nesúhlas so spaľovňou, ktorej sa petícia týkala. 11 tisíc podpisov je hodne a o takom počte hlasov od voličov môže primátor aj poslanci len snívať.
Už z pohľadu na úradníkov bolo možné vidieť, ako ich téma zaujímala. Niektorí značnú časť takmer trojhodinového sedenia pred témou uprednostnili svoj mobilný telefón.
Úradníci si neodpustili nemiestnu kritiku občanov vo vzťahu k predloženým dôkazom a nie odbornému nazeraniu na niektoré fakty. Asi zabudli na ten najzávažnejší, totiž odborníkmi v miestnosti mali a nepochybne do značnej miery aj boli oni, nie samotní občania. Keby tomu bolo opačne, mali by vymenené stoličky.
Z prerokovávania stojí za spomenutie návrh zástupkyne SHMÚ na umiestnenie monitorovacieho zariadenia do mesta – aktivisti sa však od nej dozvedeli, že na dobu určitú a že SHMÚ nemá finančné prostriedky na elektrickú energiu a aj pozemok je potrebné zabezpečiť bezplatne. Poznáte staré známe „dajte mi ľudí a peniaze, ja to zariadim?“
Ďalšou vyslovene perlou hodnou prešetrenia kontrolným orgánom, bolo vyjadrenie / kritika aktivistov pracovníčkou Slovenskej inšpekcie životného prostredia. Táto sa vyjadrila že boli privolaní k zadymeniu mesta, malo ísť o spaľovňu. Zadymenie od tejto firmy nezistili, no našli firmu, v ktorej videli spaľovať pneumatiky. Na otázku čo urobili, pracovníčka SIŽP odpovedala, že nič. Až následne po kritických poznámkach prítomných aktivistov pracovníčka akoby si spomenula, že to ohlásili mestskému úradu.
Z prítomných zástupcov petičného výboru mal najefektívnejšie vyjadrenia a otázky na prítomných úradníkov prítomný poslanec MsZ Šerík, čo svedčí o jeho znalostiach predmetnej problematiky a záujme o ňu.
Áno, aj v tomto prípade je potrebné uviesť, že aktivisti, ako aj samotní členovia petičného výboru nereagovali dostatočne odborne. Čítanie desať rokov starých materiálov v danom momente a na tomto fóre nebolo účelné, nech bol úmysel aj najlepší. Jednoducho bežní ľudia nie sú odborníkmi, z čoho následne vyťaží strana, ktorá by sa pri odborníkoch mala na pozore. Dôležité teda bolo výrazne intenzívnejšie zapojenie sa minimálne nejakých odborníkov na predmetnú problematiku a tiež už spomenutej samosprávy, pre ktorú by práve 11 000 podpisov nespokojných občanov malo byť aj do budúcnosti vážnou výstrahou.
K téme ešte prinesieme ďalšie materiály.
Odporúčame